بهترین ترموکوپل بخاری گازی

بهترین ترموکوپل بخاری گازی چیست؟

ترموکوپل ها انواع مختلفی داشته که هر کدام ویژگی ها و کاربرد مخصوص به خود را دارند. از ترموکوپل در صنایع مختلفی استفاده می شود. ولی یکی از مهم ترین و بیشترین کاربرد های ترموکوپل های حرارتی، کنترل و تنظیم دما در انواع بخاری های گازی است. در این مقاله بهترین ترموکوپل بخاری گازی را از میان تمامی مدل های مختلف ترموکوپل معرفی می کنیم. همچنین برخی از رایج ترین و پر کاربرد ترین مدل های ترموکوپل های حرارتی را نیز معرفی کرده و در انتها، عواملی که روی انتخاب و استفاده از بهترین ترموکوپل بخاری گازی تاثیر گذار هستند را نیز بیان می کنیم.

انواع ترموکوپل بخاری گازی

انواع ترموکوپل بخاری گازی

ترموکوپل ‌ابزاری است که یکی از کاربرد های آن، اندازه ‌گیری دما در بخاری ‌های گازی است. مهم ترین فاکتور در انتخاب بهترین ترموکوپل بخاری گازی، دمای مورد نیاز و نوع بخاری است. ترموکوپل به کار رفته در بخاری گازی انواع مختلفی دارد که در ادامه مطلب آن ها را معرفی می کنیم.

ترموکوپل نوع K

ترموکوپل نوع K یکی از پرکاربرد ترین انواع ترموکوپل ‌ها است. این نوع ترموکوپل از آلیاژ های آلومینیوم- نیکل و کروم- نیکل تولید می شود. ترموکوپل نوع K عموماً در دماهای بالا و متوسط (از 250- تا 1300 درجه سانتی گراد) استفاده می‌ شود. این ترموکوپل به دلیل دارا بودن نیکل در ساختار خود، مقاومت بالایی در مقابل خوردگی و پوسیدگی دارد که باعث افزایش طول عمر آن نیز می شود.

ترموکوپل نوع J

ترموکوپل نوع J از یک سیم آهن مثبت سفید رنگ و یک سیم آلیاژ مس و نیکل منفی تشکیل شده است. طیف دمایی این ترموکوپل از -210 تا 1200 درجه سانتیگراد است. ولی از آن جایی که دمای نقطه کوری این ترموکوپل، 770 درجه است از آن در دمای -40 تا 750 درجه سانتی گراد استفاده می شود. ترموکوپل نوع J عموماً در بخاری‌ های گازی خانگی استفاده می ‌شود.

ترموکوپل نوع S

ترموکوپل نوع S از فلزات نیسیل و نیکروسیل ساخته شده است. این نوع ترموکوپل برای دما های بالا (تا حدود 1600 درجه سانتیگراد) مناسب است. ترموکوپل نوع S عموماً در بخاری‌ های صنعتی و پر قدرت استفاده می ‌شود.

ترموکوپل نوع N

ترموکوپل نوع N به عنوان جایگزین برای ترموکوپل نوع K استفاده می شود. این ترموکوپل پایداری بالایی در گذشت زمان دارد ولی هزینه ان نسبت به برخی از انواع ترموکوپل بیشتر است. این ترموکوپل از فلز های نیکروسیل و نیسیل ساخته شده است و برای دماهای بالا و متوسط (تا حدود 1300 درجه سانتیگراد) قابل استفاده است. ترموکوپل نوع N معمولاً در بخاری ‌های صنعتی و پر قدرت استفاده می‌ شود.

بهترین ترموکوپل برای بخاری گازی چیست؟

بهترین ترموکوپل بخاری گازی

از ترموکوپل‌ در بخاری‌ های گازی برای کنترل و تنظیم دما استفاده می شود. ترموکوپل ‌ها از دو فلز مختلف تشکیل شده‌ اند که در نقاط متفاوتی به هم متصل می شوند. وقتی دمای یکی از نقاط ترموکوپل تغییر می‌ کند، اختلاف ولتاژی ایجاد می ‌شود که با اندازه ‌گیری آن می ‌توان دما را تخمین زد. توان ترموکوپل به میزان جریان الکتریکی که تولید می‌ کند بستگی دارد. برای بخاری‌ های گازی معمولی، توان 10 تا 20 آمپر برای ترموکوپل مناسب است. در بخاری ‌های گازی معمولی در ایران، ترموکوپل نوع K با توان 10 تا 20 آمپر و دمای کارکرد 300 تا 800 درجه سانتی گراد مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این نوع ترموکوپل از جفت فلزات نیکل-کروم (Nickel-Chromium) یا نیکل – آلومینیوم ساخته شده است. ترموکوپل نوع K به دلیل خصوصیاتی مانند پایداری در دما های متوسط و قابلیت اندازه ‌گیری دما های معمولی، در بخاری ‌های گازی کاربرد بسیاری دارد.

ترموکوپل نوع k
جهت خرید و استعلام قیمت انواع ترموکوپل نواع k از تولیدی الکترورسا با ما در ارتباط باشید

عوامل موثر در انتخاب ترموکوپل بخاری گازی

ترموکوپل بخاری گازی

از آن جایی که ترموکوپل نقشی اساسی در کارکرد بخاری های گازی دارد، باید از مناسب ترین و کاربردی ترین نوع آن استفاده کرد. عوامل مختلفی در انتخاب بهترین ترموکوپل بخاری گازی موثر هستند که در ادامه مطلب آن ها را بیان می کنیم.
1. نوع بخاری گازی: نوع بخاری گازی تاثیر زیادی در انتخاب ترموکوپل دارد. برخی از بخاری ‌های گازی نیاز به ترموکوپل با قابلیت اندازه ‌گیری دما های بالا دارند، در حالی که برخی دیگر برای دماهای متوسط مناسب هستند. بنابراین با توجه به نوع بخاری گازی، باید ترموکوپلی را انتخاب کنید که با نیاز های دمایی بخاری سازگاری داشته باشد.
2. توان بخاری گازی: توان بخاری گازی یکی دیگر از عوامل مهم در انتخاب ترموکوپل است. برخی از ترموکوپل ‌ها قادر به تحمل جریان بالای الکتریکی هستند و برای بخاری ‌هایی با توان بالا مناسب تر هستند. در عوض ترموکوپل ‌های دیگر قدرت تحمل کمتری دارند و برای بخاری ‌هایی با توان کمتر به کار می روند. لذا باید ترموکوپلی را انتخاب کنید که با توان مورد نیاز بخاری گازی مورد نظر سازگار باشد.
3. دمای کارکرد بخاری گازی: دمای کارکرد بخاری گازی نیز بر انتخاب ترموکوپل تأثیرگذار است. برخی از ترموکوپل ‌ها قابلیت اندازه گیری دماهای بالا را دارند و برای بخاری‌ های بزرگ در دمای بالا مناسب هستند. در عین حال ترموکوپل‌های دیگر محدوده دمایی کارکرد متوسط یا کمتری دارند و برای بخاری ‌هایی با دما های متوسط یا کم مناسب تر هستند.

جمع بندی

انتخاب و استفاده از بهترین ترموکوپل بخاری گازی تاثیر زیادی بر کیفیت عملکرد و کارایی بخاری های گازی مختلف در ابعاد متفاوت می گذارد. همانطور که گفتیم برای بخاری های بزرگ تر و صنعتی نیاز به استفاده از ترموکوپل های پیشرفته تر، با محدوده دمایی بالا تر و قوی تر است که بتوانند محدوده دمای بخاری را پوشش بدهند. در صورتی که بهترین ترموکوپل بخاری گازی برای بخاری های خانگی و کوچک تر در ایران، ترموکوپل نوع K است که کارایی خوب و قابل قبولی دارد. مجموعه الکترورسا این ترموکوپل را در کیفیت بالا با قیمتی مناسب تولید می کند و به راحتی می توانید در صفحه خرید ترموکوپل نوع K این محصول را خریداری کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *