کیفیت اولویت ماست...

قیمت ترموکوپل صنعتی در سال 1403

الکترورسا تولید کننده انواع ترموکوپل صنعتی با یهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در ایران است

خرید انواع ترموکوپل صنعتی

درخواست استعلام قیمت انواع ترموکوپل

لطفا اطلاعات زیر را وارد کنید تا در اولین فرصت جهت مشاوره رایگان و ارائه قیمت با شما تماس بگیریم.

استعلام قیمت روز ترموکوپل

جهت دریافت مشاوره رایگان و همچنین استعلام لیست قیمت ترموکوپل با شماره های زیر تماس بگیرید :

logo

در این بخش به یکی از مهمترین ابزارهای دقیق یا همان ابزارهای اندازه گیری به نام ترموکوپل می پردازیم. ترموکوپل ها به نام های مختلفی نیز شناخته می شوند از جمله جفت های گرمایشی، گرماجفت، سنسور سنجش دما. در تعریفی ساده می توان ترموکوپل را حسگر سنجش دما معرفی کرد . اما بهتر است قبل از آنکه به آن بیشتر بپردازیم به پدیده ای که فلسفه وجود ترموکوپل هست نیم نگاهی بی اندازیم.

اثر ترمو الکتریسيته پدیده ای است که در سال 1821 توسط شخصی به نام “سی بک” کشف شد. سی بک پس از آزمایشهای بیشمار متوجه شد که هرگاه دو انتهای دو رشته سيم غير هم جنس را به یکدیگر وصل کنیم و به نقطه اتصالشان حرارت دهيم ، یک اختلاف پتانسيل الکتریکی در آن نقطه ایجاد می شود.

که بعد ها “ولتاژ سی بک” نامیده شد. به یک طرف این اتصال، اتصال گرم و به طرف دیگر آن اتصال سرد گفته می‌شود. سمت گرم داخل یک محفظه محافظ قرار داده شده و در معرض فرایند قرار می گیرد. این ولتاژ تابع دما است و با اندازه‌گیری آن، می‌توان دما را اندازه گرفت. این اختلاف پتانسیل بین دو نقطه سرد و گرم که کاملا در شکل زیر مشخص شده ،در ولتمتر محاسبه می شود. در نهایت ولتمتر آن را به درجه حرارت نسبت به ترموکوپل تبدیل می کند. در ادامه نکاتی درباره خرید و فروش انواع ترموکوپل را خدمت شما ارائه میدهیم.

چرا باید از ترموکوپل استفاده کنیم؟

ترموکوپل صنعتی

در این قسمت به برخی از مزایای ترموکوپل ها که آن ها را به عنوان محبوب ترین ابزار دقیق تبدیل کرده است می پردازیم.

 • محدوده اندازه‌گیری : مهمترین مزیت ترموکوپل ها محدوده اندازه گیری بسیار وسیع آنهاست، تا جاییکه از ۱۸۰- تا ۱۸۰۰+ درجه سلسیوس را در برمی گیرد.
 • طراحی ساده : ترموکوپل ها بسیار طراحی ساده ای دارند و فضای کمی را اشغال می کنند.
 • قیمت مناسب : با توجه به سیستم عملکرد ترموکوپل ها قیمت آن ها به عنوان یک ابزار اندازه گیری بسیار مناسب است.
 • دقت در اندازه گیری : اهمیت ابزار اندازه گیری به دقت آن هاست که تروکوپل ها در این مورد عملکرد بسیار خوبی دارند.
 • استحکام و دوام بالا : قاعدتا استحکام ترموکوپل باعث صرفه جویی در هزینه های تعویض یا تعمیر یک صنعتگر می شود. قابلیت استفاده در شرایط
 • محیطی متفاوت : ترموکوپل ها را در شرایط مختلف ، محیط های متفاوت با کاربری های متنوع قابل استفاده هستند.
 • سرعت ثابت پاسخ دهی مناسب : در یک ابزار اندازه گیری مثل ترموکوپل که دما را می سنجد، سرعت پاسخ دهی بسیار مهم ست. ترموکوپل ها نه تنها سرعت بالایی در پاسخ دهی دارند بلکه این سرعت در شرایط مختلف ثابت می باشد.

ترموکوپل ها در چه انواعی تولید میشوند؟

فروش انواع ترموکوپل

ترموکوپل ها با توجه به تفاوت هایی در ویژگی های خود از جمله جنس، اندازه، بازه دمایی و … به انواع مختلفی تقسیم میشوند، که در این بخش به صورت کامل به آن ها می پردازیم.

1- ترموکوپل نوع K

یکی از پرکاربرد ترین و متداولترین نوع ترموکوپل ها، ترموکوپل نوع K است که از سیم فلزی ترکیب نیکل کروم یا همان کرومل و سیم نیکل آلومینیوم یا همان آلومل ساخته می شود. میزان عملکرد دمایی ترموکوپل نوع K با توجه به سازنده و نوع ظاهری آن متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی می توانیم سنجش دمایی بین 250 °C− و1300 °C را در نظر بگیریم. ترموکوپل نوع K عموما در دماهای بالا و در محیط های اکسید کننده یا در حضور گاز های بی اثر مورد استفاده قرار می گیرد. میزان حساسیت این نوع ترموکوپل تقریبا 41 µV/°C است.

صنایع ساخت فولاد و آهن را می توان مصرف کننده های این نوع ترموکوپل صنعتی در دماهای بالا دانست. فروش ترموکوپل این نوع بسیار بالاست و از محبوب ترین انواع ترموکوپل میباشد. به صورت کلی مزایای ترموکوپل نوع K را میتوان این گونه عنوان کرد

 • قیمت خرید ترموکوپل نوع k نسبت به سایر ترموکوپل ها به صرفه تر است.
 • کاربردی در مصارف صنایع
 • پاسخ دهی سریع
 • دقت اندازه‌گیری بالا

2- ترموکوپل نوع J

ترموکوپل نوع J از فلز آهن و آلیاژهای مس نیکل ساخته می شود. ترموکوپل نوع J دمایی بین 180-°C و 800°C را پوشش می دهد. خرید ترموکوپل نوع j بیشتر در محیط های خلا، اکسید کننده یا اتمسفر گاز های بی اثر انجام میشود. صنایع قالب ریزی پلاستیک یکی از صنایع پر مصرف ترموکوپل نوع J است. حساسیت ترموکوپل نوع J ، به اندازه ی 51 µV/°Cاست. در مکانهایی که به علت وجود آهن امکان اکسیداسیون وجود دارد بهتر است از ترموکوپل نوع J استفاده نشود.

از ترموکوپل نوع J در صنایع تولید برق، معدن، نفت، گاز، داروسازی، بیوتکنولوژی، سیمان، کاغذ، شیشه و … نیز استفاده می شود. در این قسمت به چند مزیت مهم ترموکوپل نوع J اشاره می کنیم.

 • محدوده دمایی بین ۱۸۰- الی ۸۰۰+ درجه سانتیگراد
 • کاربرد در محیط‌های صنعتی
 • ضد اکسیداسیون
 • قیمت مناسب

3- ترموکوپل نوع E

این ترموکوپل با استفاده از فلزات نیکل و کروم یا نیکل و مس ساخته می شود. عملکرد دمایی آن، بین 40- °C و 900°C است. این ترموکوپل با 62 µV/°C بیشترین حساسیت را در بین انواع ترموکوپل ها دارد. ترموکوپل نوع E در دما های زیر صفر یا اکسید کننده، خلاء و مواردی که سنسور در آن حفاظت نشده استفاده می شود.

4- ترموکوپل نوع T

ترموکوپل نوع T از آلیاژ مس- نیکل یا فقط فلز مس ساخته می شود. عملکرد دمایی این نوع ترموکوپل، بین 250- °C و 400°C می باشد. ترموکوپل نوع T برای کاربردهای با دمای پایین مناسب است. قیمت ارزان، مقاومت در برابر رطوب دو مزیت مهم دیگر این ترموکوپل است. حساسیت این ترموکوپل، 46 µV/°C است. ترموکوپل نوع T نسبت به تمام انواع ترموکوپل ها خطی تر می باشد که آن را نسبت به دیگر انواع متمایز می کند.

5- ترموکوپل نوع N

ترموکوپل نوع N ترکیبی از نیکل، کروم و سیلیکون که با نام نیکروسیل شناخته می شود و یا ترکیبی از نیکل و سیلیکون که نام تجاری اش نیسیل می باشد ترموکوپل نوع N که عموما در دماهای بالا مورد استفاده قرار می گیرد، دارای حساسیتی به اندازه30 µV/°C می باشد.

این نوع از ترموکوپل که در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد با دقتی بسیار بالا تا دمای ۱۲۰۰ کار می کنند. ترموکوپل نوع N اغلب در صنایعی که نیازمند طول عمر و پایداری بیشتری هستند به جای ترموکوپل های نوع K استفاده می شوند.

6- ترموکوپل نوع C

ترموکوپل نوع C از آلیاژ تنگستن رنیوم ساخته شده است و برای دما های بسیار بالا تا ۲۳۰۰ درجه سانتی گراد مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از انواع ترموکوپل صنعتی در هوافضا، رآکتور های هسته ای و صنعت های گرمایشی استفاده می شود

7- ترموکوپل نوع B

ترموکوپل تایپ B نیز با ترموکوپل نوع R و S به علت تشابهات زیادی که دارند هم خانواده هستند و در دسته بندی ترموکوپل های دما بالا قرار می‌گیرند. پایه مثبت ترموکوپل تیپ بی 70% پلاتین و 30% رودیم و پایه منفی ترموکوپل نوع B از 94% پلاتین و 6% رودیم ساخته شده است. ترموکوپل نوع B در دمایی بین صفر تا 1820 درجه سانتی گراد مورد استفاده قرار می گیرد. جهت خرید ترموکوپل نوع b میتوانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

8- ترموکوپل نوع S

ترموکوپل نوع S همانند ترموکوپل نوع B و R از پلاتین و رودیم ساخته می شود. پایه مثبت ترموکوپل نوع اس ، 90% پلاتین و 100% رودیم و پایه منفی آن از 100 درصد پلاتین ساخته شده است. ترموکوپل تایپ S دمایی بین صفر تا 1600 درجه سانتی گراد را پوشش می دهد و جز ترموکوپل هایی است که بیشتر در مصارف صنعتی با درجه حرارت های بالا مورد استفاده قرار می گیرد. خرید ترموکوپل نوع S نسبت به کارایی آن بسیار مناسب است.

9- ترموکوپل نوع R

ترموکوپل نوع R شباهت بسیاری با ترموکوپل نوع S دارد . تنها تفاوت آن ها درصد استفاده پلاتین و رودیم در سر مثبتشان است. پایه مثبت ترموکوپل نوع آر ، 87% پلاتین و 13% رودیم و پایه منفی آن از 100 درصد پلاتین ساخته شده است. این ترموکوپل طول عمر طولانی و پایداری بالایی دارند و محدوده دمایی بین صفر تا 1600 درجه سانتیگراد را اندازه‌گیری می کند بنابراین اگر این موارد برای شما مهم هستند میتوانید به خرید ترموکوپل نوع r فکر کنید.

ترموکوپل ها با توجه تفاوت اتصال گرم در نقطه اندازه‌گیری دما نیز به انواع زیر تقسیم بندی می شوند :

- سیم ترموکوپل بیرون از غلاف محافظ :

در این روش سیم‌های ترموکوپل به هم جوش داده می‌شوند و مستقیماً وارد فرایند اندازه‌گیری دما می‌شوند. بزرگترین مزیت در ساخت به این روش سرعت پاسخ بسیار زیاد است. از معایب این روش هم میتوان به این اشاره کرد که سیم‌های دماسنج در معرض خوردگی و آسیب قرار دارند.

- سیم ترموکوپل متصل به غلاف محافظ :

رایج‌ترین نوع اتصال در ترموکوپل ها این روش است. در این روش سیم‌های جفت گرمایی و غلاف محافظ به هم جوش داده می‌شوند. سرعت پاسخ‌دهی بسیار عالی این مدل قابل توجه است و آن هم به دلیل تماس مستقیم جفت گرمایی با غلاف است که گرما را به راحتی منتقل می کند.

- سیم ترموکوپل جدا از غلاف محافظ :

در این روش سیم‌های جفت گرمایی به هم جوش داده می‌شوند، اما از غلاف محافظ ایزوله و عایق هستند.

کاربرد های انواع ترموکوپل در کجاست؟

فروش ترموکوپل

بدون اغراق رایج ترین ابزار اندازه گیری در جهان ترموکوپل ها هستند مخصوصا در صنایعی که از دما و حرارت بالایی استفاده می شود. دلیل این محبوبیت ظرفیت دمایی گسترده، استحکام بالا و قیمت پایین ترموکوپل هاست. از وسایل خانگی تا فرآیندهای صنعتی، تولید الکتریکی برق، نظارت و کنترل بر کوره، پردازش و فرآوری غذا و نوشیدنی، سنسورهای خودروسازی، موتور هواپیما، موشک، ماهواره و فضاپیما همگی از ترموکوپل ها استفاده می کنند.

استفاده در دماهای بالا، اندازه و ابعاد کوچک، پاسخگویی سریع، مقاومت در برابر ضربه یا لرزش ها دلایل مهمی هستند، که باعث می شود بیشترین استفاده در ابزارهای دقیق از ترموکوپل ها باشد.

در این بخش کاربرد های انواع ترموکوپل ها را در در چند صنعت بررسی می کنیم :

 • صنایع غذایی : در بخش های مختلف صنایع غذایی و نوشیدنی از ترموکوپل‌ها برای انواع متنوعی از کاربردها استفاده می شود، همچون سنسورهای تمیزکاری در محل ، کنترل فر، نظارت بر زنجیره غذا، کنترل و نظارت بر اجاق بشقابی و کنترل دمای کتری بخار و هر انچه نیاز به سنجش دما داشته باشد.
 • اکسترودرها : از آنجایی که اکسترودرها نیازمند دما بالا و فشار بالا هستند، سنجش دما در آن ها با دقت بالا از اهمیت بالایی برخور دار است . درنتیجه استفاده از ترموکوپل های دما بالا بهترین انتخاب در این صنعت هستند.
 • کوره‌ها : کوره ها همیشه نیاز به سنجش دما جهت کنترل آن دارند. برای کوره ها با در نظر گرفتن ظرفیت دمای سیم‌های ترموکوپل، ظرفیت دمای غلاف یا پوشش محافظ، اتمسفری که در آن استفاده می‌شود و پیکربندی نصب ترموکوپل مناسب را انتخاب می کنند.
 • صنایع که فلزهای مذاب را در پروسه های خود دارند : یکی از سخترین اندازه گیری های دما برای فلزات مذاب است، زیرا دمای آن ها بسیار بالاست و شرایط اندازه‌گیری نیز سخت است. ترموکوپل‌های نوع K و نوع N فلز پایه و نوع R و S و B پلاتین، تنها انتخاب برای اندازه‌گیری تماسی در این زمینه هستند.

خرید ترموکوپل

نمایندگی فروش ترموکوپل

برای خرید ترموکوپل باید در خصوص ویژگی های یک ترموکوپل با کیفیت اطلاعات کافی داشته باشید. در این قسمت سعی می کنیم جهت راهنمای خرید ترموکوپل نکاتی را که باید توجه داشته باشید را معرفی کنیم.

 • تعیین جزئیات برنامه‌ای که می‌خواهید در آن از ترموکوپل استفاده کنید.
 • تعیین بازه‌ی دمایی که ترموکوپل در معرض آن قرار می‌گیرد.
 • در نظر گرفتن هر نوع مقاومت شیمیایی، لرزش و سایش
 • سطح مقاومت ترموکوپل در برابر عوامل شیمیایی یا سایش
 • تعیین میزان اهمیت زمان پاسخگویی
 • در نظر گرفتن نیازمندی‌های نصب
 • قطر ، طول و جنس غلاف ترموکوپل مورد نیاز

قاعدتا شناخت موارد بالا به دانش و تجربه نیاز دارد. اکثر خریداران ترموکوپل دچار تردید در انتخاب میشوند و این تردید زمانی بیشتر می شود که با تعدد فروشگاه های مجازی و فیزیکی ای روبرو می شوندکه انواع ترموکوپل ها را با برندهای مختلف به شما پیشنهاد می کنند.

شاید بهترین راهنمای خرید ترموکوپل این باشد که شما بدانید برای خرید ترموکوپل سیمی یا بدوم سیم حتما با تولید کنندگان برتر ترموکوپل ارتباط بگیرید. خرید ترموکوپل از تولید کنندگان مزیت های زیادی دارد. مانند :

 • حذف واسطه ها : در خرید ترموکوپل ها حذف واسطه ها قاعدتا باعث می شود تا قیمت ترموکوپل صنعتی مناسب تر باشد.
 • سفارشی سازی ترموکوپل : شما می توانید ترموکوپل سفارشی با توجه به نیاز خود را خریداری کنید که در این زمینه گروه تولیدی الکترورسا میتواند طبق نیاز شما ترموکوپل موردنظرتان را تولید کند. تنها کافیست با شماره تماس ۰۹۱۲۴۳۹۶۴۰۶ تماس بگیرید.
 • انتخاب بهترین تولید کننده ترموکوپل : در صنعت تولید ترموکوپل تولید کنندگان بسیاری در حال کار هستند. انچه اهمیت دارد خرید و فروش اینترنتی ترموکوپل با کیفیت است. زیرا اگر کیفیت لازم را نداشته باشد خسارت های جبران ناپذیری به دستگاه ها و یا پروسه تولید خواهد زد. از این رو تولید کننده ای که با مرغوبترین کیفیت ترموکوپل سفارشی شما را تولید می کند حتما به شما ضمانت بلند مدت و خدمات پس از فروش خوبی خواهد داد. از این رو گروه تولیدی الکترورسا به عنوان یکی از بهترین تولیدکننده های ترموکوپل توانسته با دانش و تجربه بیش از یک دهه فعالیت در این حوزه رضایت مشتریان خود را جلب کند. شما برای خرید بهترین ترموکوپل و اطلاع از قیمت ترموکوپل کافیست با شماره ۰۹۱۲۴۳۹۶۴۰۶ تماس گرفته تا کارشناسان فروش گروه تولیدی الکترورسا شما را دراین امر راهنمایی کنند.
5/5 - (3 امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *